Tobulas Velykų stalas

Tobulas Velykų stalas

Šv. Velykos – viena nuostabiausių pavasario švenčių, o pavasariškai puoštas pusryčių ar pietų stalas yra tarsi šios šventės kuliminacija. Dalijamės keliais patarimais, kaip papuošti Velykų stalą, kad ši pavasario fiesta būtų ryški, saulėta ir džiaugsminga.

Pasiruošimas

Velykų stalas turėtų būti žaismingas, švarus, gaivus, tad jį dekoruodami pasirinkite šviesias pavasariškas spalvas: žalsvą, žydrą, geltoną. Pastelinės spalvos džiugina, nuteikia pozityviai. Jeigu stalas puošiamas daugiau nei trimis spalvomis, rezultatas jau gali atrodyti nekaip, tuomet sunku derinti papuošimus, o neturint reikiamų žinių ir supratimo galima suklysti. Geriau pasirinkti lengvai derinamas spalvas, paprastus akcentus – servetėles, taures. Visos stalo dekoracijos turėtų būti panašių spalvų ir atspalvių. Jei norite stalą papuošti, pavyzdžiui, geltonais gėlių žiedais, rinkitės baltus indus, šviesias servetėles, gelsvą, baltą ar šviesią staltiesę.

Ryškių spalvų dekoracijų nereikėtų derinti su kitomis ryškiomis spalvomis. Itin elegantiškai atrodo viena spalvų palete dekoruotas stalas, kai skirtingi dekoro elementai skiriasi tik tos pačios spalvos intensyvumu. Spalvingus stalo dekoro elementus  galima paryškinti baltos ar pilkos staltiesės fone. Pavyzdžiui, ant baltos staltiesės dengiant ryškių spalvų lėkštes, servetėles ar kitus serviravimo indus. Jei Jūsų stalas medinis, staltiesės gali ir neprireikti – pasinaudokite servetėlėmis, gėlėmis ar indais, kurie papuoš šiltą medinį stalo paviršių.

Stalo serviravimas

Dekoruodami šventinį stalą, geriausio rezultato pasieksite išlaikę nuoseklumą ir darną su namų interjero stilistika. Visuomet reikia atsižvelgti į tai, kur šventė vyksta, kokia aplinka supa. Jei, pavyzdžiui, švenčiama kaime, netiks jokie prabangūs įrankiai ir krištolinės taurės. Dažnai namuose nutinka taip, kad nėra vienodų taurių ar trūksta vienodų įrankių, lėkščių... Tuomet stalas atrodo netvarkingai. Vienspalvius indus papuoškite įdėję į lėkštę popierinę servetėlę, kurią taip pat galite pasirinkti atsižvelgdami į vyraujanti Velykų stalo dizainą.

Nereiktų bijoti eksperimentuoti, žinoma, su saiku. Nesilaikant taisyklių, o improvizuojant, tradicinę mišrainę ar tą patį virtą kiaušinį galima patiekti žymiai įdomiau, kitaip, pavyzdžiui, vazoje ar ledainėje. Velykos švenčiamos pavasarį, kada atgyjanti gamta kupina spalvų ir detalių, tad nebijodami žaiskite įvairiomis formomis, indų medžiagų faktūromis.

Taurės

Norėdami stalui suteikti kuo daugiau šventiškumo, sudėliokite skirtingas taures skirtingiems gėrimams. Įvertinkite kokius gėrimus gersite šventės metu ir pasirūpinkite, kad kiekvienas gėrimas turėtų sau taurę. Jei į dienos šviesą norite ištraukti puošnų močiutės servizą, pirmiausiai pasirūpinkite šiam servizui tinkamu „fonu“. Vienspalvė, minimaliai nėriniuota staltiesė ir balti ar neutralių, šviesių spalvų indai padės išryškinti servizą kaip išskirtinę dekoro detalę.

Kada, jei ne per didžiąsias šventes, galime išsitraukti iš spintų močiučių krištolą? Ne kasdien naudojami indai suteiks šventei ypatingą nuotaiką. Jei nemėgstate gerti iš tokių indų, galite į juos įmerkti pavasarinių gėlių. Nebijokite išbandyti netikėtus derinius, pamatykite įprastus daiktus kitaip!

Vazos, augalai, dekoracijos

Velykų stalas turėtų sietis su natūraliais papuošimais, esančiais gamtoje. Juk visi Velykų simboliai yra iš gamtos. Dabar ant stalo sugrįžta natūralumas, natūralių spalvų derinimas su pasteliniais atspalviais, tekstilės sluoksniavimas. Gėlės, šakos visada puošia stalą, o gyvos gėlės - tikri pavasario šaukliai. Pamerkite kuo daugiau skirtingų nedidelio aukščio pastelinių spalvų gėlių arba eksperimentuokite ir dėkite po gėlę ar mažą puokštelę į lėkštes, riškite prie servetėlių, gėlėmis padekoruokite patį stalo paviršių.

Margučius dėkite ne į lėkštė, o iš šieno, sąmanų ar šakų susukite lizdelį, kuriame dailiai suguldykite margučius. Velykos yra prisikėlimo šventė, tad tikrai gražu ir prasminga šventinį stalą papuošti vainiku, kuris laikomas amžinybės simboliu. Labai gražiai atrodo margučiai, patupdyti į daigintų grūdų lėkštę ar sąmanomis dekoruotą indą. Tepražysta ir Velykų medis ant Jūsų stalo – pamerkite pavasarinę sprogstančių medžių šakelę ant Velykų stalo, o ją nukabinėkite šokoladiniais (o gal net ir tikrais?) margučiais!  Pažvelkite į kasdienius indus kitaip. Vietoj gėlių į didelę stiklinę vazą pamerkite ryškiaspalvių morkų – pagyvinste stalą netikėtu sprendimu; į tradicinę ledainę įdėjus samanų ir kiaušinį, sukursite unikalų dekorą Velykų stalui.

 

Servetėlės

Derindami gėlių ir servetėlių spalvas sukursite pavasarinę nuotaiką. Vienas iš Velykų simbolių – kiškis, tad kodėl gi jo neišlanksčius iš vienkartinės servetėlės? Kad servetėlės geriau laikytųsi galite surišti dailiu kaspinėliu. Arba kiaušinį apriškite servetėle, kad du jo kraštai styrotų kaip kiškio ausys.

Žvakės ir žvakidės

Derinkite žvakių ir žvakidžių spalvas norimam dizainui sukurti – klasikinį stilių puikiai papildys sidabrinės ar auksinės žvakidės su baltomis žvakėmis, tuo tarpu geltonos spalvos žvakės baltose mažose žvakidėse primins pražydusias lauko gėles.  Žvakės jūsų stalui suteiks jaukumo ir šilumos. Krištolo žvakidės, padailintos žiedlapiais ar kitais žalumynais, puikiai papuoš Velykų stalą. Kvapnios žvakės šventės aplinkoje ne tik sustiprins jaukumo pojūtį, tačiau pripildys namus maloniais kvapais.