Gertuvės vandeniui – ką reikia žinoti prieš perkant

Gertuvės vandeniui – ką reikia žinoti prieš perkant

Nesvarbu, ar jums reikia gertuvės sportui, pasivažinėjimui dviračiu ar tiesiog siekiant išgerti rekomenduojamą normą, daugkartinė gertuvė vandeniui yra kur kas saugesnė, patogesnė ir ilgainiui pigesnė nei vienkartinis buteliukas.

Pateikiame kelis patarimus, į ką atkreipti dėmesį renkantis gertuvę, kaip ją prižiūrėti ir kiek vandens rekomenduojama išgerti. 

 

Kodėl daugkartinės vandens gertuvės yra geriau už plastikinius buteliukus iš parduotuvės?

 

1. Sveikiau ir saugiau

Pirmiausia, reikia suprasti, kad vienkartiniai vandens buteliukai taip vadinami ne šiaip sau: jie gaminami iš plono, lengvo ir mechaniniams pažeidimams neatsparaus plastiko, kuris reaguodamas su karštesniu vandeniu ar rūgščiais gėrimais, gali išskirti kenksmingas medžiagas. Be to, vienkartinių buteliukų kakleliai yra labai siauri, todėl juos sunku išplauti, padidėja tikimybė atsirasti ir užsiveisti įvairiems mikroorganizmams. 

 

2. Pigiau: galite sutaupyti net apie 180 Eur per metus

Lietuvoje tiekiamas požeminis vanduo yra visiškai saugus, sveikas ir labai aukštos kokybės, todėl jo galite įsipilti iš čiaupo namuose, biure, prekybos centruose ir kitose vietose. Taip ilgainiui sutaupote nemažą pinigų sumą. Tarkim, jeigu 500 ml vandens buteliukas kainuoja 0,53 Eur, tai per mėnesį sutaupote beveik 15 Eur, o per metus – net 178 Eur. Tad gertuvė atsiperka vos per vieną mėnesį!

 

3. Patogiau naudoti ir plauti

Turint gertuvę vandens galite įsipilti iš bet kurio šalia esančio čiaupo ir negalvoti, kada ir kur suspėti nueiti į parduotuvę nusipirkti vandens. Be to, labai svarbu, jog gertuvę galite patogiai išplauti. Vienkartinių buteliukų kaklelis yra per siauras, todėl geriausiu atveju juos tik praskalausite, o sienelės tebeliks apsinešusios.

 

4. Susikuriate įprotį išgerti daugiau vandens

Nuolat su savimi nešiojantis gertuvę atsiranda įprotis išgerti daugiau vandens ir išlaikyti reikalingą jo kiekį organizme. Be to, gerdami daugiau vandens mažiau užkandžiaujate. Pajutus alkį, reikėtų šiek tiek atsigerti ir pajusite, kokius signalus jums siunčia kūnas: ar tikrai metas pavalgyti, ar baigėsi vandens atsargos.

 

5. Tausojate gamtą

Vienkartinių buteliukų gamybai sunaudojama kur kas daugiau išteklių nei daugkartinei gertuvei. Ne paslaptis, jog taip daroma didelė žala gamtai, tad kiekvieną kartą prisipylę vandens į daugkartinio naudojimo gertuvę, prisidedate prie mažesnės vienkartinių buteliukų paklausos ir gamybos.

 

Praktiški patarimai: kaip išsirinkti tinkamą gertuvę vandeniui?

 

1. Atsižvelkite į gertuvės formą

Pirmiausia, atkreipkite dėmesį į gertuvės formą, t.y. kaklelio plotį. Nors iš siauresnio kaklelio gerti šiek tiek patogiau, gertuves su platesniu kakleliu kur kas lengviau švariai išplauti. Tiesa, dabar rinkoje siūloma daug gertuvių, kurių viršutinė dalis lengvai nusisuka, tik reikia įsitikinti, kad ši yra sandari.

Jeigu naudojate gertuvę sportui, pagalvokite, kur ją planuojate laikyti. Pavyzdžiui, bėgiojant svarbu, kad gertuvė nebūtų per plati ir patogiai tilptų rankoje. O jeigu planuojate pirkti gertuvę vaikui, galite rinktis ir gertuvę su šiaudeliu – taip gėrimus gerti smagiau, todėl lengviau išgeriami visi reikalingi skysčiai.

 

Screen Shot 2017-06-22 at 20.36.56.png         Screen Shot 2017-06-22 at 20.42.04.png        Screen Shot 2017-06-22 at 20.49.44.png

             Gertuvė, 600 ml            Gertuvė-butelis, 600 ml     Gertuvė su šiaudeliu, 470 ml

 

2. Gertuvės dydis: nuspręskite, kam naudosite

Vos tik nuspręsite, kokiam tikslui skirta vandens gertuvė, galėsite nesunkiai pasirinkti tinkamiausią dydį. Paprastai gertuvės talpa svyruoja tarp 350 ir 800 ml. Bėgikai dažnai renkasi 500 ml gertuves, tuo tarpu einant į žygius galite įsigyti didesnes gertuves, kurias patogu įsidėti į kuprinę.

 

3. Atkreipkite dėmesį į medžiagą, iš kurios pagaminta gertuvė

 

Plastikinės gertuvės – sportui ir vaikams

Gertuvės sportui dažniausiai gaminamos iš plastiko, nes yra lengvos ir atsparios smūgiams. Dėl tos pačios priežasties jos taip pat labiausiai tinka vaikams. Renkantis plastikinę gertuvę svarbiausia išsiaiškinti, ar sudėtyje nėra BPA.* Taip pat atkreipkite dėmesį, ar jos atsparios karščiui ir tinkamos plauti indaplovėje.

*BPA – tai cheminė medžiaga, kuri dėl antibakterinių savybių yra dažnai naudojama plastikiniuose gaminiuose, tačiau yra kenksminga organizmui ir gali sukelti daug ligų.

 

Screen Shot 2017-06-22 at 20.27.53.png      Screen Shot 2017-06-22 at 20.31.56.png             Screen Shot 2017-06-26 at 09.32.56.png

Plastikinė gertuvė, 350 ml      Gertuvė su mygtuku, 700 ml        Gertuvė, 800 ml

 

Nerūdijančio plieno gertuvės – ilgaamžiškos ir išlaiko temperatūrą

Plieninės gertuvės yra išskirtinai patvarios ir turi antibakterinių savybių. Jos yra sunkesnės, todėl rekomenduojama naudoti keliaujant ar važinėjant automobiliu. Be to, gertuvės, pagamintos iš nerūdijančio plieno, vasaros metu ilgai išlaiko vandenį šaltą.

 

Screen Shot 2017-06-22 at 20.44.31.png   Screen Shot 2017-06-22 at 20.38.52.png         Screen Shot 2017-06-22 at 20.26.03.png

Plieninė gertuvė, 350 ml                         Gertuvė su šiaudeliu, 590 ml      Termosinė gertuvė, 600 ml  

 

Kaip naudoti ir prižiūrėti gertuvę?

 

Norint, kad vandens gertuvė ilgai tarnautų, labai svarbu ją tinkamai prižiūrėti. Kaip tai padaryti?

1. Plastikines gertuves naudokite geriamajam vandeniui

Rekomenduojama į daugkartines gertuves pilti tik paprastą, nesaldintą vandenį, nebent instrukcijoje yra nurodyta kitaip. Venkite gertuves naudoti sultims, baltymų kokteiliams ar alkoholiui. Gėrimai, turintys rūgščių ar riebalų yra geri tirpikliai ir gali reaguoti su plastiko sudėtyje esančiomis medžiagomis taip pakenkdami gertuvės sienelėms.

 

2. Kruopščiai išvalykite gertuvę mažiausiai kartą per savaitę

 

Kaip valyti?

  • Po kiekvieno naudojimo praplaukite gertuvę karštu vandeniu ir įpilkite naujo vandens. Išplautą gertuvę gerai išdžiovinkite, kad neužsiveistų mikroorganizmai.

  • Jeigu turite indaplovę, o gertuvė pritaikyta tokiam plovimo būdui, nesivarginkite ir išplaukite joje.

  • Gertuves taip pat galite plauti šiltu muiluotu vandeniu. Pripilkite į ją vandens ir šiek tiek indų ploviklio, uždėkite kamštelį ir pakratykite.

  • Jei nenorite naudoti muilo, galite gertuvę plauti geriamosios sodos tirpalu.

  • Rekomenduojama įsigyti siaurą šepetėlį, kuriuo galėsite iššveisti gertuvės sieneles.

 

Karts nuo karto vertėtų gertuvę dezinfekuoti, taip užkertant kelią mikroorganizmų įsiveisimui. Kaip dezinfekuoti gertuvę?

  • Įpilkite į ją acto ir vandens santykiu 1:5, palikite nakčiai, o ryte gerai išskalaukite.

 

 
 

Kiek vandens reikia išgerti per dieną?

 

Tikriausiai ne kartą girdėjote, kad žmogus per dieną turėtų išgerti 2 litrus ar daugiau vandens. Įvairūs šaltiniai pateikia skirtingus duomenis, tačiau išgeriamo vandens kiekis priklauso nuo kūno masės. Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja išgerti ±30 ml / 1 kg kūno masės.

Kaip suprasti, kad organizmui trūksta skysčių?

Svarbiausia stebėti savo savijautą ir organizmo siunčiamus signalus. Nereikėtų laukti, kol ateina troškulys, nes jį pajuntame, kai organizmui trūksta jau 0,5 – 1 litro vandens. Lygiai taip pat svarbu nepadauginti vandens, nes taip prarasite vitaminus ir mineralus.

Signalai, išduodantys skysčių trūkumą yra šie: sausa oda, išsausėjusios ar trūkinėjančios lūpos, patamsėjusi šlapimo spalva, virškinimo sutrikimai.

 

Klausykite savęs, nepamirškite vandens gertuvės ir išlikite energingi visą dieną!